Toschka, Theodor

narozen: 19.01.1916
hodnost: podporučík
z: BENESCHAU

Theodor Toška pracoval od listopadu 1938 u firmy Krupp v německém Reinhausenu. 15. 1. 1942 byl povolán k Wehrmachtu. Sloužil v autodílně na východní frontě. Naposled sloužil v řadách XVII. armády a účastnil se bojů o Sevastopol, kde 11. 5. 1944 upadl do zajetí. V zajateckém táboře se hlásil jako Čechoslovák a 19. 7. 1944 byl v Kameňci Podolském odveden do československé zahraniční armády. Sloužil u 3. tankového praporu 1. československé samostatné tankové brigády, kde jej čekal rychlý hodnostní růst. Již v září 1944 byl desátníkem a sloužil jako výkonný rotmistr 6. roty 3. praporu. Na Nový rok, 1. 1. 1945, byl odeslán do školy  pro důstojníky v záloze v Popradě, kterou ukončil 14. 4. 1945 jako podporučík ženistů. Poté sloužil jako velitel čety v ženijním praporu. Se svou četou byl nasazen na odminovávacích pracích na Slovensku. 20. 8. 1946 byl propuštěn na trvalou dovolenou a třebaže se podílel na osvobození republiky, čekala jej procedura jako každého Hlučíňana po válce. Musel dokládat státní spolehlivost a žádat o obnovení státního občanství. To však nebyl konec. V roce 1950 mu byla odňata vojenská hodnost a o rok později musel nastoupit na nedobrovolnou vojnu k 51. PTP v Mimoni.

 

Vyznamenání: Ruská medaile za vítězství

                     Zahraniční štítek SSSR

 
<< zpet